מניפולציה

מהי מניפולציה

כשחושבים מהי מניפולציה אנחנו מדמיינים לעצמנו משהו מאוד מתוחכם, ואולי אפילו מיסתורי, אבל בעצם – מניפולציה היא משהו מאוד יומיומי, משהו שלפעמים אנחנו מוצאות את עצמנו עושות אפילו בלי להרגיש. והנה דוגמא שמסבירה מהי מניפולציה:
 
בפגישה טלפונית בנושא זוגיות, אחת התלמידות שלי סיפרה לי שהיא מרגישה נורא בודדה.
היא הכירה מישהו באוטובוס. נראה היה לה שהוא לא בשבילה. היא קיוותה שלפחות הם יוכלו להיות ידידים, אבל כשהם נפגשו התחיל ביניהם משהו מיני, ועכשיו ברור שלא מתאים לה.
היא יודעת שהוא יפגע כשהיא תרצה לנתק את היחסים ולא נעים לה לעשות את זה.
בינתיים היא מרגישה לא נעים ממנו, לא בסדר באופן כללי וגם מאוד לבד.
 
היא לא חשבה שיש כאן מניפולציה, וגם כשהצעתי את הרעיון היא מאוד התנגדה.
היא חשבה שלדבר על מניפולציה זה תאוריה, והיא הפסיקה אותי כי כאילו 'זה לא עוזר', כי זה כאילו 'רוחני'. רק כשעברתי לתאר לה את מה שהיא עשתה בשפה רגילה ולא בתיאוריה היא התחילה להבין, אבל העקרון נשאר זהה – מניפולציה.
מניפולציה זה לא תאוריה, מניפולציה קורית כאן ועכשיו, ומניפולציה היא שיוצרת את הבדידות והסבל בחייך, והיא שמונעת ממך להביא לחיים שלך אהבה טובה.
 

מניפולציה משאירה אותך לבד

אם אני משקרת לאדם אחר ומאפשרת לו להאמין שמתחיל בינינו קשר – זו מניפולציה. אם אני נכנסת איתו למיטה אפילו שזה לא ממקום נקי אצלי – אני פוגעת בו ויוצרת מניפולציה רגשית, וכשאני פוגעת בו עי מניפולציה רגשית אין מצב שאני ארגיש טוב, משום שאני יודעת שאני פוגעת בו, שאני גורמת לו כאב וסבל, שאני מתנהגת לא יפה.
לכן, כשאנחנו עושות מניפולציה, אנחנו מרגישות רע, ובצדק!
במצב כזה כל הניחומים, התמיכה והעידוד שנקבל לא יעזרו.
כמו כשמלוכלך – הדבר היחיד שיעזור זה לנקות. למרוח, להגיד 'זה לא נורא', 'לא רואים', 'זה בצד', לא יעזור!
מניפולציה זה מלוכלך ומסריח, והדבר היחיד שיעזור לך למצוא אהבה זה לוותר עליה.
 

לוותר על המניפולציה יעזור לך למצוא אהבה טובה

הרבה פעמים אנחנו בוחרות במניפולציה משום שזה נוח.
אם אני מחליטה לוותר על המניפולציה - לא להתלכלך על אנשים אחרים ולא לשקר להם, הרבה פעמים זה לא נוח. הרבה פעמים, בטווח הקצר לפחות, אני משלמת על זה מחיר.
אבל בטווח הארוך אני גם מרוויחה הרבה – אני מרוויחה כבוד עצמי, אני מרוויחה שיתוף פעולה מצד הלא-מודע שלי, ואני מרוויחה את חיזוק השרירים של כוח רצון ומשמעת עצמית, וכל אלה הם תנאים בדרך ליצירה של אהבה טובה.
 

מניפולציה קובעת אם יהיה לך טוב או רע

לסיכום נושא המניפולציה –
מניפולציה זה לא טוב או רע, אלא זו בחירה בשקר ובנוחות בטווח הקצר – ותשלום של הרגשה רעה מאוחר יותר, או בחירה ביושר בטווח הקצר ובביטחון עצמי לטווח הארוך – עי ויתור על המניפולציה, ותשלום המחיר של חוסר נוחות בטווח הקצר.
אם את מחפשת זוגיות טובה אני, כמובן, ממליצה לך מאוד לוותר על המניפולציה, כלומר – להיות פיירית וישרה עם אנשים אחרים, דבר שיחזק אותך מבפנים ויעזור לך להרגיש טוב עם עצמך.
אם את פוגעת באנשים אחרים ומרמה אותם עי מניפולציה, את למעשה פוגעת גם בעצמך – משום שהלב שלך תמיד טוב וישר, ולכן לא באמת מסוגל להרגיש טוב עם זה שעשית רע.
 
אם יש לך שאלות נוספות – מוזמנת לפנות אלי בלינק הזה
© מיכל רון, דצמבר 2007 

מאמרים קשורים: 

הצהרה: יש לראות את הכתוב באתר זה כהצעה בלבד, ובשום אופן אין לראות בו תחליף לטיפול מכל סוג שהוא.